Bocföldei Körzeti Általános Iskola
Tájékoztató

Az intézmény nyertes pályázata: TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0997 „Boci-suli”: intézményfejlesztés és pedagógiai megújulás

A Társadalmi Megújulás Operatív Program Innovatív iskolák fejlesztése című (TÁMOP-3.1.4-12/2) pályázaton iskolánk 29.618.450 Ft-ot nyert, amely összeg keretében a következőkre pályáztunk.

Eszközbeszerzés:

5.362.400 Ft értékben a következő megosztásban:

·         1.340.000 Ft         informatikai eszközök (fénymásoló, nyomtató, laptop, projektor,                    szoftverek stb.)

·           970.000 Ft          nyelvi képzés eszközei

·           629.000 Ft          egészségfejlesztés taneszközei

·           738.600 Ft          sporteszközök a mindennapos testnevelés bevezetéséhez

·         1.684.800 Ft         környezeti nevelés taneszközei (pl. 12 darab tanulói laptop)

Továbbképzések:

1.920.000 Ft, amelyek felölelik a nevelőtestület minden tagjának továbbképzését a következő témákban:

·          Korszerű testnevelés - mindennapos testnevelés

·         Tehetséggondozás

·         Pályaorientáció

·         Tanulási és magatartási problémák felismerését és fejlesztését segítő módszertani képzés

·         Szaktárgyi továbbképzések

·         Korszerű testneveléshez - mindennapos testneveléshez kapcsolódó továbbképzések

·         Az infokommunikációs technológiák (IKT) oktatásban történő alkalmazását segítő képzés

·         Pedagógiai módszertani megújulást támogató továbbképzés

·         Idegen nyelv (kiemelten: angol, német, nemzetiségi)

·         Környezeti nevelés

·         Sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése-oktatása; integráció; inklúzió; fejlesztő pedagógia; terápia

Szakmai tevékenység:

13.500.000 Ft értékben:

Egészségnap I.

Egészségfejlesztő – szemléletformáló - iskolai programok megvalósítása a tanulók egészségének védelme, valamint az egészséges életmód viselkedésbe épülése érdekében egészségnapot tartottunk, amelynek időpontja: 2013. május 16-án volt. Témakör: a személyi higiénia és a fogápolás. A témakörökben egy előadó tartott előadást és 6 fő szakmai megvalósító tartott foglalkozásokat, természetesen a többi pedagógus segítségével. Az előadó az ÁNTSZ munkatársaként támogatta a nevelési - oktatási munkánkat. Az egészségnap célja tanulóink egészségfejlesztése, egészségvédelme.

Gyalogtúra I.

Alkalomszerű - szabadtéri jellegű - mozgásos tevékenységként egész napos gyalogtúra megszervezése 2013. június 06-án. Célállomás: „Csodák – tava” szabadidőközpont (Bocföldétől mintegy 8 kilométerre található Bak község határában). A túra célja a diákok környezettudatosságra nevelésére, illetve a különféle mozgásos formák megismertetésére és megszerettetésére irányult.  A helyszínen túra állomásokat alakítottak ki a megvalósító pedagógusok, ahol a gyerekek változatos feladatokat oldottak meg.

Ökotábor I.

Környezeti nevelést, fenntarthatóságot szolgáló, környezettudatos tanórán kívüli tevékenységek támogatásában ökotábort szerveztünk 2013. 07. 15 - 07. 20 napjáig 35 tanuló és 4 kísérő pedagógus részvételével.

5 éj /6 napos tábor célja a tanulók környezettudatos szemléletének kialakítása, a szabadidős iskolai tevékenység értelmes eltöltése volt. A tábor helyszíne Pálháza, amely az Északi - középhegységben (Zemplén) található. Megtekintett nevezetességek és programok: Hollókő - vár, panoptikum; Gyöngyös – Mátra Múzeum; túra a Kékestetőre; Parád – Kocsimúzeum; Sárospatak – Rákóczi vár, Református kollégium; Széphalom - Kazinczy emlékcsarnok; Sátoraljaújhely – libegő; Hollóháza – porcelángyár; gyalogtúra a füzéri várhoz; Aggtelek-cseppkőbarlang; Diósgyőr – vár; Lillafüred – Szinva vízesés; kisvasutazás a Kőkapuhoz és túra a környéken; Monok - Kossuth Lajos szülőháza; Boldogkő – vár; Vizsoly- Biblia; Regéc –vár; Eger – vár, panoptikum.

Úszásoktatás I- II.

Mindennapos testnevelés részét képező mozgásprogram keretében úszásoktatást szerveztünk 2013. október 01 – december 03. és 2014. szeptember 16 - 2015. január 29. között. A program célja a tanulók egészségének védelme, az egészséges életmód viselkedésbe épülése és hogy az oktatásban résztvevő tanulók tanuljanak meg biztonságosan úszni. Az úszásoktatás helyszíne: Csukás István Tanuszoda – Teskánd.  A foglalkozások összesen 30 alkalommal 30 kisdiákot érintettek. 

Nyelvi témahét I.

Idegen nyelvek tanításának fejlesztése német nyelvi témahét formájában került megszervezésre 30 fővel 2013.11.04-11.08 közötti időszakban.  A téma: Ausztria. A témahét célja a célcsoportunk számára a tanult szókincs felelevenítése, újak tanulása, a fordítás technikájának elsajátítása, memóriafejlesztés, a célként megadott országok megismerése. A tanulók számára sokszorosított munkalapokat készítettek a szakmai megvalósítók, ezen lévő sokszínű, változatos feladatok megoldását kellet a tanulóknak végrehajtaniuk.

Egészségnap II.

Második alkalommal (2013. 11.28-án) megtartott egészségnapi rendezvényünk témája az egészséges (reform) étkezés és a különböző keleti kultúrák mozgásformáinak (jóga, hastánc) bemutatása volt. A célcsoportnak 6 fő szakmai megvalósító tervezte és a Körömvirág Trió Kft. képviselője segítségével tartotta meg a foglalkozásokat.

Egészségfejlesztés

Komplex közlekedési ismeretek oktatása - egészségfejlesztési ismeretek átadása programelem 2013.12.02-06 között került megszervezésre. Itt sikeresen felkészítettük tanulóinkat arra, hogy az elsajátított közlekedési ismereteket helyesen alkalmazzák. A program öt napja alatt a közlekedést gátló, az egészségre ártalmas szerek használata, illetve a sebkötözés, baleseti segítségnyújtási ismeretek kerültek átadásra. Az előadók a tudatmódosító szerek, az alkohol negatív hatásáról, a szem védelmének fontosságáról, illetve az egészségnyújtás fontosságáról tartottak előadást.  A programokra elköltött anyagköltségből érdekes, a tanulók számára „élő társasjáték” elkészítése vált lehetővé, amellyel a program megvalósulása óta is folyamatosan játszanak. 

Nyelvi témahét II.

A második német nyelvi témahetünk 2014. április 7 és 11 közötti időszakban került megszervezésre 30 fővel.  A témahét Németország és annak megismerése volt különféle témákban: Grimm mesék világa, országismereti témák, zenék, turizmus és gasztronómia. A 30 fő 3 csoportban mérte össze tudását.

Konfliktuskezelés

Készségfejlesztést, a konfliktuskezelő-képességet, illetve az egyéni megküzdő-képesség fejlődését elősegítő programsorozatot 2014. március 31 – 2014. április 30 között tartottuk 4 csoportban 32 alkalom/2 óra időtartamban.  A feszültségoldó technikák játékosan, az életkori sajátosságok figyelembevételével kerültek összeállításra és kivitelezésre. A csoportokban a közös tevékenység, a csoportkohézió kialakult, a konfliktusforrások feltérképezése megtörtént. Az agresszív tanulói viselkedésekre az asszertív kommunikációs stratégiák, mint megoldási javaslatok bemutatása került előtérbe.

Informatika oktatás

Az informatika tantárgy tanításának fejlesztését, illetve más tárgyak oktatásának IKT-val való támogatását 2014. április 01 napjától 2014. június 30 napjáig tartottuk. A tanulókat életkoruknak megfelelően 3 csoportra osztotta a foglalkozásokat vezető szakember, a kimeneti eredményként megismert Paint rajzolóprogrammal, a PowerPoint prezentációkészítő programmal, az elektronikus levelezéssel, és az elkészült dokumentumok interneten történő közzétételének lehetőségeivel, Picasa3 ingyenes fénykép szerkesztő programmal a tanulók a tematikus egység végére képessé váltak arra, hogy egyszerűbb digitális tananyagokat hozzanak létre önállóan. A programsorozat végeztével a tanulók munkáját és a folyamat egyes mozzanatait egy záró rendezvény keretében ismertettük a projektben résztvevő tanulók és szüleik számára, melyre 2014. június 26-án 17:00 órai kezdettel került sor.

Baleset-megelőzés

Komplex közlekedési ismeretek oktatása – baleset megelőzési ismeretek témában 2014. május 5 – május 9 közötti időszakban közlekedési és baleset megelőzési hetet szerveztünk 40 fő részvételével.  A diákok 6 csapatban mérték össze tudásukat. A programsorozatban egy gépjármű szakoktató segítségével gyalogos, kerékpár és gépkocsi közlekedési szituációs feladatokat kellett megoldani, KRESZ szabályok ismeretátadása történt játékos feladványok formájában. A programot segítették a rendőrség szakemberei is.

Egészségnap III.

A harmadik alkalommal megszervezett egészségnap 2014. május 22-én lett megtartva, mely program keretében gyógytornász tartott előadást és gerinctornát a célcsoport számára. Az egészséges étel- és italbárban különböző zöldségleveket és gyógyteákat készítettek, majd gyümölcsös kukoricapalacsintát sütöttek a szakmai megvalósítók segítségével.  A nap aszfaltrajzversennyel zárult.

Gyalogtúra II.

A szabadtéri jellegű mozgásos tevékenységünk ( gyalogtúra)  2014. június 19-én került immár másodszori alkalommal megszervezésre. A gyalogtúra célja a diákok környezettudatosságra nevelése, valamint a legkülönfélébb mozgásos formák megismertetése és megszerettetése. A program több, egymáshoz kapcsolódó részből állt a Kis – Balaton környékén, melyekre az alábbi helyszíneken került sor: Diás-sziget, Gulya Csárda, Kis-Balaton Ház (Zalavár), Kányavári- sziget, Kápolnapuszta (Bivalyrezervátum).

Ökotábor II.

A környezeti nevelést, fenntarthatóságot szolgáló, környezettudatos tanórán kívüli tevékenységek támogatása- Ökotábor 2014. július 15 - 2014. július 20 között került megszervezésre a Dunakanyarban és környékén. A megvásárolt térképek, kézikönyvek, sportszerek a tábori programsorozat elengedhetetlen elemei voltak. Legfontosabb látnivalók: Komárom – Monostori erőd; Kisbér – Minimagyarország; Majkpuszta- Kamalduli Remeteség; Vértesszőlős - régészeti bemutatóhely; Tata;  Esztergom – Bazilika, vár, Duna Múzeum (Vízügyi múzeum), dzsámi;  Dobogókő – túra; Visegrád - Salamon – torony, Fellegvár, Mátyás Király Múzeum (Királyi Palota); hajózás a Dunán;  túra a tábor – Pilismarót – környékén;  Lepence – termálfürdő;  kisvasutazás és túra a Börzsönyben;  Székesfehérvár - Bory – vár.

Egészségnap IV.

A 2014. november 20-án megtartott negyedik egészségnapunk fő témája bőrünk védelme volt. Ennek keretében sor került kozmetikai tanácsadásra, szervezetünk méregtelenítésére gyógyteákkal, táplálékpiramis készítésére. A mozgásformák közül a zumbával ismerkedtek meg a tanulók. A bőrünk védelmében előadást hallhattunk a napsugárzás káros hatásairól, dermatológiai vizsgálat keretében bőrgyógyász szakorvos vizsgálta meg a gyerekek anyajegyeit. A kozmetikus jó tanácsokkal szolgált a tinédzserek bőrproblémáinak kezelésére.

Dohányzás-megelőzés

A dohányzásmegelőzés programsorozat 2014. október 15 – november 14 napja között zajlott a 7. és 8. osztályos tanulók körében 8 alkalmas tréning keretein belül. A témát 2 alkalmas előadás vezette be, amit a háziorvos tartott a tanulóknak. A programunk célja az volt, hogy olyan véleményformáló élmény érje a gyerekeket, amelynek hatására minél később és minél kevesebben próbálják ki a cigarettát, illetve minél később szokjanak rá a dohányzásra.

Jó gyakorlatok átvétele:

·        Letenyei Andrássy Gyula Általános Iskola „Természettudományi szakkör a tehetség kibontakoztatására”

·        Szombathelyi Bercsényi Miklós Általános Iskola „Tehetséggondozás, kicsit másképp”

A pályázat szakmai megvalósításának ideje: 2013 március 17. -2015 május 17.

Lábléc